Spector

Stuart Spector rozpoczął lutniczą produkcję gitar basowych w swoim warsztacie w Nowym Jorku w połowie lat 70. XX w. W ciągu pierwszych kilku lat swojego istnienia gitary basowe SPECTOR przebojem wdarły się na amerykański rynek instrumentów profesjonalnych.


Wpływ na to miał rewolucyjny projekt ręcznie rzeźbionego instrumentu z wklęsłym od tyłu i wypukłym z przodu korpusem autorstwa Neda Steinbergera (później słynnego konstruktora instrumentów bezgłówkowych wykonanych z włókien węglowych). Bas NS wstrząsnął ówczesnym światkiem basowym ze względu na niespotykane brzmienie. Wpływ na to miały: monolityczna budowa i nowoczesny układ elektroniczny DiMarzio, który nieco później został zastąpiony przez aktywny układ EMG. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszym pracownikiem Stuarta Spectora był Vinne Fodera, obecnie konstruktor i wytwórca najwyższej klasy ręcznie wyrabianych basów sprzedawanych pod własną marką.

Rozwijająca się dynamicznie firma Stuarta Spectora, której zdolności produkcyjne nie były w stanie zaspokoić potężnego popytu na znakomite instrumenty została przejęta w 1985 przez korporację Kramera. Chcąc sprostać popytowi Kramer zadecydował o przeniesieniu montażu do Japonii i wielokrotnemu zwiększeniu produkcji, co odbiło się negatywnie na jakości instrumentów. Niezadowolony z tego Stuart Spector opuścił Kramera, zakładając kolejną firmę – Stuart Spector Design. Po bankructwie Kramera i wieloletniej batalii prawniczej Stuart odzyskał prawa do pierwotnej marki Spector w 1997 roku.

Obecnie sztandarowe modele gitar SPECTOR oparte są wciąż na projekcie Neda Steinbergera, a mnogość światowych artystów grająca na tych instrumentach potwierdza ponadczasowy charakter basu NS.


www.spectorbass.com


Produkty

Pokaż więcej
Wszystkie