Żukowo to niewielkie, malowniczo położone kaszubskie miasto, liczące nieco ponad 8 tysięcy mieszkańców. Centrum lokalnej aktywności jest Ośrodek Kultury i Sportu, którego nową siedzibę ulokowano w dawnym spichlerzu. Nowa siedziba otwarta została w maju 2019 r. oferując mieszkańcom nowoczesną infrastrukturę, a jednym z jego elementów jest Centrum Kultury „Spichlerz” obsługujący wydarzenia artystyczne w postaci koncertów, przedstawień teatralnych, seansów filmowych jak również imprez o charakterze społecznej – zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty czy konferencje. Wyposażeniem sali koncertowej zajęły się firmy SoundTrade (odpowiedzialna za nagłośnienie) oraz Stage Source (zajmująca się oświetleniem i multimediami). Celem inwestycji było stworzenie przestrzeni zdolnej do obsługi koncertów artystów wymagających profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, przy zachowaniu kameralnego stylu pomieszczenia, gdzie ważnym aspektem będą jakość dźwięku i obrazu, oraz uniwersalność systemu przeznaczonego dla różnorodnych wydarzeń artystycznych.
W instalacji zdecydowano się na poniższe rozwiązanie złożone m.in. z produktów z naszej oferty:
Widownia na sali koncertowej jest przewidziana na 250 miejsc siedzących, ale ponieważ krzesła są mobilne, może je usunąć i organizować także wydarzenia dla publiczności stojącej – siłą rzeczy wówczas nawet jeszcze liczniejszej. Sama scena ma wymiary 8 na 5metrów, a cała infrastruktura jest bardzo nowoczesna. Nad sceną znajduje się konstrukcja kratownicowa (wszystkie elementy pomalowano na czarno, dzięki czemu są neutralne i nie rozpraszają widzów) z podwieszonym oświetleniem. Z boku wygospodarowano niewielką przestrzeń na konsoletę odsłuchową Midas M32 Live, racki z urządzeniami niezbędnymi do nagłośnienia, a także case z drobnymi elementami wyposażenia. Z kolei pod sceną umieszczono (niewidoczne dla publiczności) subwoofery. Wszystko sprawia wrażenie dobrze przemyślanego i zorganizowanego, co na pewno ma także wpływ na komfort pracy.
Arkadiusz Krauze, główny specjalista ds. kultury i sportu odpowiedzialny za kwestie organizacyjne oraz techniczne, tak w skrócie opisał posiadane przez OKiS w Żukowie nagłośnienie: „Sala została wyposażona w profesjonalny, riderowy sprzęt nagłośnieniowo – oświetleniowy. Mikser FOH, Allen&Heath dLive C3500, można znaleźć w riderach takich zespołów, jak np. Zalewski, sprawdza się na dużych eventach, a także mniejszych spotkaniach. Stół monitorowy to bardzo popularny Midas M32 Live, sprawdza się idealnie w swojej roli. Na taką salę dostarczony został system liniowy dB Technologies, model VIO L208, po 4 sztuki na stronę i 4 sztuki głośników niskotonowych, również z serii VIO – model S118R. Monitory sceniczne to Turbosound TFM-152M-AN w liczbie 6 sztuk, a także system monitoringu dousznego SHURE, 4 sztuki. Sprzęt ten w zupełności wystarcza na scenę, która ma 40 m2. Dodatkowo jako centrum kultury zostaliśmy wyposażeni w profesjonalne mikrofony wokalne, instrumentalne, a także systemy bezprzewodowe, mikrofony nagłowne, które z powodzeniem sprawdzają się przy spektaklach teatralnych”.
Powodem dla którego zdecydowano się na system liniowy włoskiej marki dB Technologies z serii VIO było spełnienie wszystkich wymaganych założeń w specyfikacji oraz bardzo wysoka jakość dźwięku i duży zasięg skutecznej pracy, przy jednocześnie niskiej wadze poszczególnych modułów. Niebagatelną też zaletą tego rozwiązania była też możliwość kontroli wielu aspektów systemu poprzez protokół RDNet dzięki aplikacji Aurora Net.
Także w przypadku decyzji o zastosowaniu systemu bezprzewodowego beyerdynamic TG 1000 głównym powodem była wymagana przez specyfikację wysoka jakość dźwięku i niezawodność transmisji bezprzewodowej. Możliwość połączenia odbiorników do systemu poprzez protokół DANTE, automatyczny wybór częstotliwości w zakresie od 470 MHz do 789 MHz oraz szyfrowana transmisja danych były kolejnymi mocnymi argumentami za wyborem systemu tego znanego niemieckiego producenta.
Wymieniając nowoczesne urządzenia wysokiej klasy warto także wspomnieć o bardzo starannie i profesjonalnie wykonanej instalacji i okablowaniu, a także licznych akcesoriach, które sprawiają, że sala koncertowa w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie jest naprawdę nowoczesnym obiektem na bardzo wysokim poziomie. Udało się tu stworzyć znakomite warunki do realizacji różnej muzyki, spektakli teatralnych, a nawet projekcji filmowych. Wszystko jest nowe, co cieszy oko i ucho każdego miłośnika dobrego dźwięku i obrazu. O tym, że warto było podjąć takie starania świadczy także to, że pomimo trudnego czasu pandemii, gdy były dłuższe okresy bez wydarzeń z publicznością, tutaj odbyło się wiele ciekawych imprez, co Arkadiusz Krauze podsumował w ten sposób: „Do tej pory odbyło się około 30 imprez na nowym sprzęcie, były to głównie lokalne eventy, pokazy filmowe, koncerty, występy teatralne, kabaretowe. Samo otwarcie obiektu połączone było z koncertem Krystyny Prońko, poza tym gościliśmy takich artystów jak Szymon Wydra, czy Maciej Miecznikowski. Przez ten rok pandemiczny działaliśmy głównie w sferze on-line i w takiej formule zorganizowaliśmy chociażby koncert w ramach Festiwalu „Metropolia jest Okey”. Pandemia pokrzyżowała nam plany organizacji dużych koncertów, ale na jesieni mamy w planach występy zespołów z najwyższej półki polskiej sceny muzycznej. Zachęcamy do obserwowania profilu Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie na Facebooku, aby być na bieżąco z naszym repertuarem”.
(fot. Dariusz Mazurowski, Muzyka i Technologia)