Restauracja & Cocktail Bar Jungla w Gdańsku

Jungla to nowa restauracja & Cocktail Bar, która powstała w centrum handlowym Forum Gdańsk. Charakteryzuje ją nowoczesna i bardzo duża przestrzeń z całkowicie przeszklonymi ścianami z widokiem na Gdańsk oraz zewnętrznym tarasem. Dużo zieleni oraz klimatyczny wystrój sprawiają, że od razu po wejściu do obiektu, gość czuje się w nim komfortowo. Świetną aranżację przestrzeni wspomaga optymalnie zaprojektowana instalacja nagłośnieniowa. Za jej projekt i wykonanie odpowiedzialny był Przemysław Waszkiewicz z Offstage. Strojeniem systemu zajmował się Patryk Kozak z Sound-Service. Zdecydowano się na poniższe rozwiązanie:

  • Nagłośnienie główne: 4 aktywne zestawy Turbosound iQ12, 2 subbasy Turbosound TCS-B15A
  • Dogłośnienia strefowe: 16 szt. Turbosound Impact TCI52-T, głośniki sufitowe Proel XE51CT (linia 100V)
  • Odsłuchy dla DJ: 2 aktywne zestawy Turbosound iQ10
  • Wzmacniacze Powersofta: Duecanali 3904 (do basów) i Ottocanali 1204 (wszystkie dogłośnienia wewnątrz klubu)
  • Procesor zarządzający: Klark-Teknik DM8000, z panelem CP8000EU i stacją DM801.

Tak swoje doświadczenia z prowadzenia tego projektu opisuje Przemysław Waszkiewicz.

„Matryca DM8000 wysyła sygnały do głównego nagłośnienia za pośrednictwem protokołu Ultranet, co pozwoliło na uproszczenie okablowania oraz ominięcie niepotrzebnych konwersji sygnału do postaci analogowej. Przy takich założeniach, zestawy Turbosound z serii iQ12 były konsekwentnym wyborem, pozwalającym zoptymalizować koszty.

Jako, że instalacja nagłośnieniowa klubu przewidziana została do codziennej pracy, logicznym było sięgnięcie po rozwiązania typowo instalacyjne. W obecnych czasach istotną kwestią jest zoptymalizowanie poboru energii z sieci. Naprzeciw temu wychodzi firma Powersoft, oferując bardzo efektywne energetycznie wzmacniacze Duecanali, w których straty zminimalizowano zarówno na etapie zasilacza impulsowego, stopni mocy pracujących w wydajnej klasie D, jak i elektroniki zarządzającej pracą urządzenia.

O wyborze wzmacniacza Ottocanali zadecydowała przede wszystkim duża liczba kanałów, pozwalająca podzielić nagłośnienie klubu na strefy. Jedna ze stref (głośniki sufitowe) wymagała zastosowania linii 100-woltowej. Dzięki możliwości zamontowania transformatora Batformer wewnątrz Ottocanali, nie trzeba było dokładać do racka kolejnego wzmacniacza dedykowanego dla tej linii. Taki potencjał zawarty w pojedynczej przestrzeni rackowej to prawdziwy ewenement.

Offstage pracuje na wzmacniaczach Powersoft od samego początku swojego istnienia. Po założeniu firmy w 2008 roku, pierwszym poważnym zakupem był wzmacniacz LQ2804, później przyszła kolej na nieco mocniejsze, 2-kanałowe wzmacniacze z serii LD. Wraz z zakupem systemu Turbosound Flex Array, w firmie zagościła seria K-DSP, natomiast dziś głównym “koniem roboczym” są 4 wzmacniacze X8, stopniowo uzupełniane o modele z serii T, posiadające kompatybilne układy DSP.

Zwłaszcza wzmacniacze z serii X okazały się milowym krokiem pod kątem wygody i bezpieczeństwa pracy z trójdrożnym systemem liniowym – oprócz ogólnej poprawy brzmienia, uprościła się dystrybucja sygnałów, a także możliwe stało się “pozbieranie” sygnałów z kilku konsolet w sytuacjach festiwalowych. Unikalny trójfazowy zasilacz znacząco uprościł kwestię dystrybucji zasilania.

Na chwilę obecną uważam wzmacniacze Powersofta (ze szczególnym uwzględnieniem nowych serii X i T) za najbardziej uniwersalne na rynku. Producent wyposażył je w bogatą bibliotekę presetów, które ułatwiają pracę z szerokim wachlarzem popularnych zestawów głośnikowych. Oprogramowanie Armonia Plus daje inżynierowi systemu komfort niemal całościowej kontroli nad jego pracą, pozwalając na bardzo efektywne przeprowadzenie procesu strojenia, nawet przy dość rozbudowanych konfiguracjach.”

©SoundTrade 2021 Realizacja: AldarteWeb / code: estinet.pl