EAW i Powersoft w kompleksie sportowym w Chinach

Instalacja AV w kompleksie sportowym w mieście Xi’an, w której wykorzystano sprzęt marek Powersoft oraz EAW została wyróżniona nagrodą Inavation Awards 2021 w kategorii Leisure & Entertainment Facility.

Xi’an Olympic Center Stadium, największy i najbardziej wszechstronny obiekt sportowy w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach, ma być gospodarzem ceremonii otwarcia i zawodów lekkoatletycznych na 14. Narodowych Igrzyskach w Chinach, we wrześniu tego roku.

Nowo wybudowany obiekt o ogromnej powierzchni 866 667 m2 może się poszczycić trzema głównymi strefami: stadionem z 60 000 miejsc, gimnazjonem z 18 tys. i krytą pływalnią z 4 tys. miejsc.

Obiekt tej wielkości wymagał kolosalnego systemu audio, który mógłby sprostać ambitnym potrzebom stadionu podczas nadchodzących Igrzysk Narodowych i nie tylko. Odpowiedzialność za zaprojektowanie wysokiej jakości systemu audio obejmującego te trzy strefy została powierzona chińskiemu dystrybutorowi Powersoft, EZPro.

„Poleceniem, jakie otrzymaliśmy, było stworzenie światowej klasy systemu audio, który byłby zaawansowany, stabilny, opłacalny i elastyczny” – skomentował Yongjun Jiang, kierownik techniczny projektu EZPro. „Ponieważ system działa jako system rozrywkowy, głosowy i alarmowy, konieczne było wykorzystanie najlepszych rozwiązań w branży, aby stworzyć najbardziej niezawodny i skuteczny system. Dla nas oznaczało to korzystanie z najlepszych marek z najlepszą technologią na rynku, w tym Powersoft”.

EZPro zdecydowało się na łącznie 236 głośników Eastern Acoustic Works (EAW), 9 mikserów cyfrowych Allen & Heath, 4 procesorów cyfrowych Symetrix, zasilanych przez 43 wzmacniacze Powersoft Quattrocanali 4804 DSP+D i kontrolowanych przez ArmoníaPlus.

Po zbadaniu warunków akustycznych każdego obiektu oraz uznaniu zrozumienia mowy, jako najważniejszego aspektu konfiguracji audio, EZPro zdecydował, że 3 obiekty centrum sportowego mają otrzymać różne układy systemu.

„Zrozumienie mowy było najważniejszym aspektem wymagań dźwiękowych, bo nadchodzące rozgrywki w tym miejscu w dużej mierze będą się opierać na komentowaniu” – wyjaśnił Yongjun Jiang. „Na stadionie i pływalni zastosowaliśmy rozproszony układ, aby zapewnić pokrycie wszystkich miejsc. Na sali gimnastycznej zdecydowaliśmy się na bardziej scentralizowany układ, ponieważ jest to mniejszy obiekt. Każdy głośnik EAW ma swój własny niezależny kanał, co pozwala uprościć kontrolę zasięgu audio i zmniejszyć zakłócenia.”

EZPro zdecydowało się na użycie 136 głośników EAW na stadionie.

„Stadion ma limit wagi dla instalacji głośnikowych, więc musieliśmy wziąć to pod uwagę podczas tworzenia systemu” – powiedział Yongjun. „Musieliśmy również wziąć pod uwagę trwałość wszelkich produktów, które tam zamontujemy, a w szczególności upewnić się, że głośniki są odporne na warunki atmosferyczne, lekkie, precyzyjne i mają wysoką moc”.

Głośniki te napędzają 34 wzmacniacze Powersoft z obsługą Dante Quattrocanali 4804 DSP+D.

„Najważniejszym wymogiem była niezawodność wzmacniaczy, które sprostają ogromnemu zadaniu napędzania tego systemu” – powiedział Yongjun. „Wzmacniacze Powersoft cieszą się niesamowitą reputacją, wiedzieliśmy, że są bardzo wydajne i niezawodne, nie wspominając o ogromnej mocy wyjściowej, co czyniło je dla nas idealnym wyborem.”

Firma EZPro, chciała uniknąć potencjalnej awarii na całej ścieżce sygnału w systemie audio. W tym przypadku potężne przetwarzanie DSP Quattrocanali Powersoft stało się kluczowe.

„Wbudowane moduły DSP oferowane przez Powersoft były niezwykle przydatne, podobnie jak zaawansowany EQ”, kontynuował Yongjun. „I długie kable, takie jak te, których użyliśmy do tej instalacji. Istotna była również funkcja aktywnej kontroli tłumienia”.

W przypadku sali gimnastycznej w kształcie rombu, pogłos dźwiękowy stanowił kolejne wyzwanie, a także konieczność przekształcenia przestrzeni w boisko do koszykówki lub lodowisko do hokeja. W tym obszarze EZPro zdecydowało się na łącznie 70 głośników EAW, połączenie RSX212Ls, RSX18Fs, RSX129s i VFM129is. Głośnikom towarzyszą trzy cyfrowe miksery Allen & Heath oraz dwa cyfrowe procesory Symetrix.

„Sposób, w jaki są zorganizowane, zapewnia ostre ukierunkowanie dźwięku i zmniejsza dyfuzję na trybunach przy scenie, co poprawia rozumienie mowy na sali” – powiedział Yongjun.

W przypadku tych 70 głośników pojedynczy Powersoft Quattrocanali 4804 DSP+D jest w stanie zapewnić dużą moc i wysokiej jakości dźwięk.

Pływalnia zawiera 30 głośników EAW zasilanych przez 8 wzmacniaczy Powersoft Quattrocanali 4804s DSP+D, wraz z dwoma mikserami cyfrowymi Allen & Heath i dwoma procesorami Symetrix. „Wzmacniacze Powersoft odgrywają znaczącą rolę w całym obiekcie”, powiedział Yongjun. „Główne sygnały trafiają bezpośrednio do wzmacniaczy z kartami Dante przed zasilaniem systemów głośnikowych, co zapewnia najlepszą jakość sygnału. Wzmacniacze są w stanie automatycznie wykrywać i przełączać kanały zgodnie z wymaganiami, jednocześnie bezbłędnie radząc sobie ze wszystkimi sygnałami cyfrowymi i analogowymi.”

Ogromny system jest obsługiwany przez ArmoníaPlus, oprogramowanie do projektowania systemów Powersoft, które zostało opracowane, aby umożliwić uproszczoną kontrolę skomplikowanych instalacji. Oprogramowanie umożliwiło EZPro przyspieszenie początkowej fazy uruchamiania systemu dzięki wstępnie ustawionym modelom głośników i nadal jest istotną częścią kontroli systemu.

Dzięki ArmoníaPlus operatorzy mogą szybko sprawdzić, czy wzmacniacze są w trybie online, jaki jest ich sygnał i zakresy temperatur, a także mogą monitorować impedancję głośników, gdziekolwiek jest to wymagane.

„Przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika ArmoníaPlus jest kluczowym atutem instalacji do codziennej obsługi systemu”, powiedział Yongjun. „Funkcje edycji offline, szybka konfiguracja i funkcje sterowania grupowego są niezwykle praktyczne podczas instalacji”.

ArmoníaPlus umożliwiła EZPro wizualną reprezentację wzmacniaczy w ich lokalizacjach dzięki funkcjom dostosowywania. „Wzmacniacze znajdujące się w czterech różnych pomieszczeniach są replikowane w odpowiednich strefach w oprogramowaniu, ułożone w rzeczywistej kolejności instalacji. Jest to całkowicie bezcenne dla operatorów i sprawia, że ​​sterowanie tym złożonym systemem jest intuicyjne” — powiedział Yongjun.

Cała instalacja trwała nieco ponad rok i została ukończona w lipcu 2020 r. „Byliśmy bardzo zadowoleni z przebiegu instalacji” – powiedział Yongjun. „Wszystko poszło dokładnie tak, jak planowaliśmy, a dostawa i efekt końcowy zostały pochwalone przez klienta”.

Zhou Jun, główny inżynier techniczny projektu stadionu, skomentował: „Harmonogram był napięty, ale dzięki staraniom EZPro instalacja i uruchomienie nagłośnienia zostały ukończone na czas. Do zatwierdzenia instalacji zaproszono ekspertów zewnętrznych, którzy wysoko ocenili i zarekomendowali instalację. Spełnia najwyższe chińskie standardy w zakresie parametrów technicznych, w tym maksymalnego SPL, jednorodności pola dźwiękowego i pełni dźwięku”.

©SoundTrade 2021 Realizacja: AldarteWeb / code: estinet.pl