W trakcie tegorocznych targów Integrated Systems Europe (ISE), na stoisku firmy Powersoft odbyła się premiera nowej serii wzmacniaczy instalacyjnych Unica. Włoski producent zaproponował rewolucyjne rozwiązanie w postaci cztero- i ośmiokanałowych konstrukcji o dużej mocy, zawartych w kompaktowych obudowach wielkości 1U, zarządzanych w chmurze poprzez najnowszą platformę Universo.
Całkowicie od nowa zaprojektowany tor audio przebija parametrami dotychczasowe osiągnięcia Powersofta. Nowa konstrukcja oferuje niesamowity stosunek sygnału do szumu wejścia analogowego wynoszący 120dB!
Platforma Universo
Nowa, bazująca na chmurze usługa pozwalająca na monitorowanie, aktualizację oprogramowania układowego wszystkich wzmacniaczy Unica podpiętych do sieci internetowej. Interfejs oparty jest na przeglądarce, jest więc dostępny również z urządzeń mobilnych.
Zaawansowane DSP
Flagowy chipset DSP stosowany w najwyższych modelach znajduje się również w urządzeniach platformy Unica. Pięciopoziomowy limiter, filtry FIR i cała gama innych narzędzi do pracy z dźwiękiem łącznie z Aktywną Kompensacją Współczynnika Tłumienia (Active Damping Control).
Power Sharing
W przypadku platformy Unica Powersharing pozwala oddać nawet dwukrotnie więcej mocy z pojedynczego kanału wzmacniacza w stosunku do nominalnych możliwości podawanych w specyfikacji. Umożliwia to jeszcze większą elastyczność w przydzielaniu mocy wzmacniacza pomiędzy linie głośnikowe o zróżnicowanych wymaganiach.
Zasilanie przez technologię PoE
Dodatkowy, trzeci port ethernetowy, przystosowany do współpracy z zasilaniem PoE pozwala na podtrzymanie działania bloku logicznego DSP wzmacniacza w przypadku przerwy w zasilaniu. Po przywróceniu zasilania restart wzmacniaczy będzie dzięki temu dużo szybszy – jedynie pół sekundy.
Jednocześnie dysponując PoE+ podczas uruchamiania systemu, możemy konfigurować urządzenia nawet jeśli nie dysponują one jeszcze lokalnym zasilaniem. W przypadku PoE++ możemy dodatkowo zmierzyć impedancję podłączonych linii głośnikowych, czyli zweryfikować poprawność połączeń nie dysponując lokalnym zasilaniem.
Trzy konfigurowalne porty sieciowe pozwalające na łącznie urządzeń w daisy-chain, kompatybilne z protokołami Dante/AES67 wraz z pełną redundancją
Najczęściej pożądaną konfiguracją w instalacjach stałych jest rozdzielenie sieci sterującej od sieci audio. W przypadku wzmacniaczy dysponujących dwoma portami może to oznaczać automatyczną rezygnację z redundancji w połączeniach sieci audio. W przypadku platformy Unica dysponującej trzema portami Ethernet nie mamy już tego problemu, oddzielna sieć sterująca i redundantne audio jest możliwe.
Kolorowy ekran 2” IPS umożliwiający monitorowanie głównych funkcji urządzenia (status, adres sieciowy, temperatura, poziomy wzmocnienia)
Zaawansowana architektura wentylacji zapewniająca bezawaryjną i cichą pracę wzmacniacza
Bardzo wysoka sprawność stopnia mocy, który jest stosunkowo „chłodny” oraz nowy projekt radiatorów pozwalają na cichszą pracę wentylatorów chłodzących.
GPIO
Duża ilość portów GPI podzielona została na predefiniowane przez producenta jako Status, Standby i Level oraz definiowane dowolnie przez użytkownika.
Możliwość zapisania wszystkich ustawień wzmacniacza na pendrive
Wzmacniacz dostarczany jest z zamontowanym pendrivem, na którym system na bieżąco zapisuje kopię wszystkich swoich ustawień. W przypadku mało prawdopodobnej awarii i konieczności szybkiej podmiany wzmacniacza na nowy egzemplarz, można dokonać błyskawicznej migracji ustawień za pomocą pendrive’a i natychmiastowego uruchomienia nowego urządzenia w istniejącej instalacji na zasadzie „klonowania”.
Prosta wymiana filtra na przednim panelu nie wymagająca narzędzi
Znane już z serii Canali bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające szybkie oczyszczenie filtrów przeciwpyłowych bez użycia dodatkowych narzędzi. Maskownica zamontowana jest za pomocą magnesów.
Współpraca z zewnętrznymi pluginami (Q-SYS, Crestron)
Tak jak dotychczas, kontrola z poziomu zewnętrznych platform będzie możliwa. Dodatkowo dla bardziej zaawansowanych aplikacji będzie dostępny nowy zaawansowany protokół umożliwiający dużo bardziej niż dotychczas rozbudowaną kontrolę obejmującą praktycznie wszystkie edytowalne parametry.
Tryb ECO automatycznie minimalizujący zużycie energii
Oszczędność energii zawsze przyświecała inżynierom Powersofta i była implementowana w dotychczasowych konstrukcjach. W przypadku platformy Unica poszczególne kanały w odpowiednich okolicznościach przechodzą w tryb ECO obniżając koszty eksploatacji.
Rozmiar 1U
Zarówno wersje czterokanałowe jak i ośmiokanałowe mieszczą się w obudowach wysokości 1U co ujednolica estetykę serii i pozwala na tworzenie ergonomicznych konfiguracji w szafach rakowych.